Den 22 februari är det dags för årets upplaga av Flugfiskets mästare på Stadsbiblioteket i Halmstad.

Program

 

Klarasalen bakre delen

10.00 – 11.00 Film: For life - the story of ABU Garcia

11.00 – 12.00 Fiskeklubben Laxens ungdomar presenterar två projekt inför 2014 ”Sötvattenprojektet” med uppföljningen ”Vatten och miljövård Halmstad kommun” som klubbens ungdomar kommer att genomföra. Dessa projekt finansieras genom Ung i Halland som drivs av Leader Halland och finansieras av Hallands kommuner och EU.

12.00 – 13.00: Med flugspö på er fiskeresa i Sverige och Norge- Johan Klingberg

13.00 – 14.00 Fiske efter lax - Mikael Frödin

15.00  - 16.00 Älvräddarna – Christer Borg

18.00 -19.30  Martin Falklint –TV-filmare, naturfotograf och professionell fiskeäventyrare som står för inspirerande och mycket underhållande föredrag om äventyren och händelserna bakom kulisserna i de fiskeäventyr han varit med om.

Martin Falklind väljer att låta passionen leda vägen genom livet. – Gör det du gillar! Sedan barnsben har Martin älskat att fiska. Idag är han professionell fiskeäventyrare med hela jorden som sitt arbetsfält. Obs! Begränsat antal platser.

 Klara salen främre delen

10.00–17.00 Utställningar – Fiskevatten, föreningar mm. – Sportfiskarna Halland, Laholms Lax, Sunnedammens Fiske, Hjortsereds Fiske, Tranås Energi, Furturefly, Kamil nordisk och & fiske, Tellis flugfiske, Tofta och Torvsjöns FVF, Hökensås Sportfiske, Svenska Castingförbundet m.fl.

 Flugbindartorget Nedre plan

10.00–17.00 Här visar ett antal duktiga flugbindare sina alster: Peter Sceffler, Tellis Katsogiannos, Kami Polski Kwiatkowsk, Markus Falheim, Sven Axelsson m.fl.

 Entréplan 

Verkstaden

11:00 – 12:00 och 13:00 – 15:00 – måla ditt eget drag

 Vid entrén

10.00–17.00 Flugbindning med SFK Laxens ungdomar

 Elsarummet

10.00–17.00 Drop in flugbindning Här kommer olika flugbindare att dyka upp för att hjälpa intresserade med sitt flugbindande. Även nybörjare är välkomna.

Workshop – Johan Klingberg. Begränsat antal platser. Föranmälan på plats.

 Nissanscenen

10.00–17.00  Utställning fabrikanter, produkter och flugbindare Niklas Bauer, Clas Johansson J:son, Mikael Frödin.

 Entréplan mot Nissanscen

10.00–17.00  Flugbindare: Mikael Hagman, Elliot Franzen, Seth Bengtsson, Martin Ångnel, Johan Klingberg m.fl.

Utställare: hantverk, knivar, spön, håvar mm.:  Ulf Löfdal- Bambuspön, Ulrik Oldberg- håvar m.m.

Utställning: naturfotografier – Martin Ångnel, Veronica Olsson mfl.

Övre plan

10.00–17.00  Bokförlaget Settern, tidningarna Fly & Ty, Fiske för Alla, Allt om Flugfiske

Utställning av Historiskt material

11:00-16:30  Olika faktaprogram på temat miljö. Moderator: Rickard Olsson.

11:00–12:15 Paneldiskussion kring Nissans framtid. Hur har Eus vattendirektiv påverkat den riktning som Nissans vattenråd tagit. Hur är framtidsplanerna för området kring Nissan. Kommer rekreationsmöjligheterna att förbättras. Vad har inte gjorts? Medverkande: Isabella Lövin, Suzanne Åkerlund samt representanter från Nissans vänner.

12:30–13:45 Paneldiskussion kring minikraftverk. Hur mycket energi kan produceras i jämförelse med exempelvis vindkraftverk. Hur påverkas faunan då fler minikraftvek tillkommer? Kan man hitta en gyllene medelväg. Medverkande: representanter från energibolag, Åräddarna och projektet LNS.

13:45-14:15 Frågesport med paneldeltagare samt person från publiken

14:30-15:30 Föreläsning med Isabella Lövin

15:45-16:30 Föreläsning om projektet ”Öring i hela Hjoån” med Hans-Göran Hansson